Atrakcje w okolicy Hajduszoboszlo

Dzwonnica Hajdúszoboszló i malowane drzewa

Odwiedzając Hajdúszoboszló warto zajrzeć do parku św. Stefana, żeby zobaczyć unikalną Dzwonnicę i symboliczne malowane drzewa w parku.
W Dzwonnicy prezentowane 50 aluminiowych dzwonów.  To unikalne dzieła, charakterystycznymi dla zdobnictwa z XI i XII wieku.
Dzwonnica znajduje się w parku między główną ulicą miasta o ośrodkiem spa. Według projektanta budynek symbolizuje typową karpacką dolinę z czterema źródłami tryskającymi u stóp trzech malowanych drzew w pobliskim parku. Cztery kolumny dzwonnicy oznaczają cztery pory roku.
Malowane drzewa pełnią rolę użytkową i ideologiczną, podkreślając nastrój budynku. Drzewa swoimi kolorami opowiadają historię Białego Jelenia i legendy dotyczące Turulo i Drzewa Życia.
Turulo to naród węgierski i wypełnienie misji rodu Árpádów,
Biały Jeleń symbolizuje ziemski żywot zgodnie z boskimi wartościami,
a Duchowy Ptak jest drzewem Boga i życia symbolizującym zmartwychwstanie.
Na symbolicznych drzewach wyryte są runami następujące inskrypcje:
Turulo: Błogosławione, piękne słońce, jasne piękne słońce, narodzone o świcie, oświetla i rozjaśnia świat.
Biały Jeleń: jestem przedstawicielem Ojca Niebieskiego, zesłanym przez Najwyższego.
Duchowy Ptak: Ziemia będzie gotowa do nowych narodzin.

Kościół greckokatolicki Kościół greckokatolicki

Kościół greckokatolicki mieści się w centrum Hajdúszoboszló, na ul. Szilfákalja 29/A, koło ośrodka Kovács Máté.
Kościół zbudowano w 1994r. przez miejscową wspólnotę greckokatolicką, to najmłodszą świątynią Hajdúszoboszló. Zaprojektował go István Lengyel, łącząc w bryle świątyni nowoczesne materiały i bizantyjskie elementy architektoniczne. Budynek stał się nowym zabytkiem Hajdúszoboszló i doskonałym połączeniem nowoczesnej architektury i sztuki starożytnej. Ikony zdobiące wnętrze kościoła to dzieło Aranki Latorcainé Újházi.

Kościół reformackiKościół reformacki

Najstarszymi budowlami Hajdúszoboszló są miejscowy kościół reformacki wybudowany w stylu barokowym na początku XVIII w. i leżące koło niego pozostałości muru.
Stanowią one zarazem symbol miasta.
W 2000 r.  kościół został całkowicie odnowiony. W świątyni pozostawiono kilka pamiątek przeszłości, np. Tron Mojżesza z 1816 czy tkaninę okrywającą kazalnicę z 1937 r., która zdobiona jest haftem herbu miasta. W kościele odbywają się nie tylko msze, ale także koncerty i występy chórów.

 

 

Muzeum Wsi Hajdúszoboszló

znajduję się pod adresem: ul. Wesselényi 37, to etnograficzna ktajhaz008olekcja przedmiotów kultury materialnej, najbardziej charakterystycznych przykładów sztuki regionu Hajdúszoboszló.W Muzeum panuje atmosfera dawnych czasów. Eksponaty wystawiane w muzeum pochodzą z prywatnych kolekcji.

Muzeum można zwiedzać po wcześniejszym umówieniu się osobistym lub telefonicznym. Naszym gościom oferujemy niezapomnianą podróż w czasie, zakończoną wizytą w piwniczce z winem i degustacją przysmaków wprost z pieca.